08 Ekim 2006

ekmek balığı

Ekmek balığı. Birçoklarına ters gelebilir. "ne yani balıkla mı yapılıyor?" diye. Yok. Balıkla hiç ilgisi yok. Ama bunu annem bize küçükken yapardı ve "ekmek balığı" derdi. Adı nereden gelmiş bilmiyorum. Belki kızarmış hali ile kızarmış balığa benzetildiği içindir. Bazıları ise buna "yumurtalı ekmek" diyor ve yalnızca çırpılmış yumurtaya bulayıp kızartıyor. İçi dolgun, düzgün kesilen ekmeklerle daha güzel oluyor. İşte benim ekmek balığı tarifim (1 ekmek için):

Malzeme:
3 yumurta
3 çorba kaşığı un
süt
tuz

Yapılışı:
Yumurta çırpma teli ile iyice çırpılır. Un, tuz ve biraz süt eklenerek pürüzsüz hale gelinceye kadar çırpmaya devam edilir. Sütü kontrollu koymak gerekiyor. Karışım boza kıvamında olacak.
Bu arada bolca sıvıyağ (ben ayçiçek yağını tercih ettim) kızdırılır. İnce dilimlenmiş ekmekler yumurtalı karışıma iyice bulanarak kızgın yağda önlü arkalı kızartılır ve fazla yağını alması için kağıt havlu üzereine çıkartılır.
Sonra, ister sabah kahvaltısı, ister ikindi çayı, ister sahurda yanında beyaz peynirle veya zeytinle veya balla veya reçelle afiyetle yenir.