16 Ocak 2007

bebekler için şapka ve atkı

Bunları Umay için ördüm. Sağlıkla büyüsün...

21 Mayıs 2007’de eklenmiştir.
Bu modellerin tarifi istendi. Bir türlü fırsat bulup yazamamıştım. Bugün artık ne yapıp edip yazayım diye oturdum bilgisayarımın başına...

Başlık:
Tüm örgü haraşo olarak örülecek.
Bir ilmekle başlanıp iki taraftan arttırılarak 9 ilmek oluncaya kadar örülür.
Her iki taraftan 5 ilmek kalıncaya kadar eksiltilir.
5 ilmekle 10 cm örülür.
İki ilmek örülür, 1 arttırılır, 1 düz örülür (bu ortadaki düz çıkacak ilmek olacak), tekrar 1 arttırılır, kalan 2 ilmek düz örülür.
Tersden arttırılan ilmekler örülerek haraşoya devam edilir.
Birkaç sıra bu şekilde ördükten sonra başlığın bir tarafından (örneğin sol tarafından) 5 ilmek bir sıra örülür, bir sıra örülmez. Yani bir gidişte örmeden 5 ilmek kalınca geri dönülür. Diğer sırayı örerken hepsi örülür. Bu şekilde örünce orada şapkanın enseye gelecek olan kavisi oluşacak.
Bu şekilde 30 (yalnızca düzden sayılacak) sıra örülür.
10 sıra yalnızca haraşo örülür. Ense için bıraktığımız 5 ilmek iki sırada bir örülmeye devam edecek ama ortada arttırma-eksiltme yapılmayacak.
Yine ortada bir ilmek baz alınarak, o ilmekten önceki 3 ilmek birlikte alınacak, 1 arttırılacak, ortada düz çıkan ilmek örülecek, tekrar arttırılacak ve 3 ilmek birlikte alınacak. Böylelikle şapkanın iki tarafında desen farkı oluşmaksızın şapkanın diğer tarafı eksilerek örülecek ve şapkanın ucuna gelince, aynen başlangıçtaki gibi örerek şapka bitirilecek.
Daha sonra şapkanın ön tarafından ilmek tutularak 5 sıra haraşo örülür, ucu tığlanır ve geri çevrilerek şapkaya tutturulur.

Atkı:
Bir ilmekle haraşo başlanır ve arttırılarak örülür.
30 ilmek olunca, arttırmadan haraşo olarak 10 sıra daha örülür.
Her iki ilmek birlikte alınarak bir ters, bir düz örülür (lastik gibi). Ve burada ilmek sayısı 15’e düşer.
Bu şekilde 12 sıra örülür.
Sonra her ilmek örülünce bir ilmek ekleyerek (dolayarak değil, delik olmayacak), ilmek sayısı tekrar 30’a çıkartılır ve haraşo olarak 20 cm örülür.
Tekrar iki ilmek bir alınarak, bir ters, bir düz örülür ve ilmek sayısı 15’e düşürülür. 12 sıra örülür.
Lastik örülen yerin dibinden ilmek tutularak (15 ilmek) ikinci bir sıra daha örülür ve ikisi de 12 sıra örülünce bir ondan bir diğerinden alarak ve haraşo örerek devam edilir. Burada yine ilmek sayısı 30 olacak.
10 sıra haraşo örülür ve eksilterek ilmek sayısı bitinceye kadar devam edilir.
Lastik örülen kısmın bir tanesi iki kat olduğu için, atlının bir tarafı çocuğun boynuna geçirildikten sonra iki katın arasından geçirilir. Bağlanmaz.

Anlaşılmayan bir nokta olursa lütfen mail gönderin. Elimden geldiğince, hatta detay fotoğraflarla yeniden anlatırım.

9 yorum:

Adsız dedi ki...

Cok cok ama cok tesekkur ederim Hulya Ablacigim :))) Ne kadar sirin olmuslar oyle!!!Orgu isini ben de cok seviyorum ama simdilik vakit bulmak cok zor oldu :) cok guzel olmuslar! Tekrar tesekkur ederim her sey icin! sevgilerimizle Umay ve annesi :)))

şule türel dedi ki...

bebek şapka ve yeleği çok güzel olmuş

Hülya YILMAZ dedi ki...

Umay ve annesi, gözlerinizden öperim. Umay güle güle giysin.
Şule'cim, beğendiğine sevindim..

nalan dedi ki...

Hülya hanımcım çok ciciler gerçekten,atkı ve şapkadan mutlaka yapmaya çalışacağım, bu aralar zaten bebekler için bu tür bone şapkalar deniyorum .teşekkürler örnekler için.
sevgiler...

nilüfer dedi ki...

Hülya Hanım,
Ellerinize sağlık gerçekten çok güzeller ama modellerin anlatımları yok mu ?
Sevgiler
Nilüfer

Hülya YILMAZ dedi ki...

Sevgili Nilüfer modelleri anlatmadım haklısın, örgüye çok sık yer vermediğimden aklıma gelmemişti. Ama yapmak isteyenler mail adresime yazarlarsa memnuniyetle açıklarım...

nez dedi ki...

harika olmuş bende yapıyorum çiçekli bir şapka örmüştüm ona atkı arıyordum bu modeli öreceğim elinize sağlık bloguma bekliyorum www.evinnesesi.blogcu.com

ceysun dedi ki...

bende oğlum için bu modelde örmeye başladım fakat ardaki çift kat olan yeri nasıl yapıldığını tam olarak çözemedim.lütfen daha açık resimlerle gösterebilirmisiniz.teşekkürler

Hülya YILMAZ dedi ki...

Daha detay fotoğraflanabilir belki. Ben en iyisi anlatayım. Yine anlaşılmazsa birkaç güne kadar fotoğraflı detay eklemeye çalışırım. Şu anda fotoğraflayamayacağım, bugünlerde çok yoğunum.
15 ilmekle lastik örülüyor ya. 12 sıra örülüyor, ya da 3 parmak kadar. O ilmekler şişte kalacak. Lastiklerin dibinden ayrıca ilmek tutularak yine 15 ilmek, bir ters, bir yüz yani aynı şekilde lastik örülecek. Aynı boya gelince, 3. bir şişle bir o şişden, bir diğer şişten alınarak haraşo örülecek.
Ben şimdi bu modele benzer ince tiftik ilmekle kendime örüyorum. Gri renk yapıyorum. Alttaki üçgen kısmı da, yalnıca bir taraftan arttırarak yaptım. Tiftik olduğu için güzel durdu.
Umarım anlaşılmıştır.
İyi yıllar dilerim.