02 Eylül 2012

Gökçeada ve domates reçeli

Gökçeada merkezde kısa bir tur attım. Bir dükkanda da reçellerin tadına baktım. Domates reçeli de vardı. Satıcı, bunun salçalık domateslerden yapıldığını söyledi. Ben de oradan yalnızca damla sakızı macunu ve fıstıklı-damla sakızlı reçel aldım. Dönüş yolunda Balıkesir civarında yollardaki (satıcılardan alışveriş etmeyi çok severiz) bir meyve satıcısından meyve alırken salçalık domateslerden gördüm ve kaçırmadım tabii. Tarifini de buradan bulunca hemen giriştim.
Malzeme:
20 ad. domates
20 ad. taze badem
4 su bardağı şeker
2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı limon tuzu (ben küçük bir parça limon tuzu ve bir yemek kaşığı limon suyu kullandım)
1 tatlı kaşığı karanfil
1 tane kuru zencefil
Yapılışı:
Önce "sönmemiş kireç" edinmek gerekiyor. Bunu inşaat malzemeleri satan yerlerden edinebilirsiniz. Kireç, çelik ve derin bir tencereye 2 avuç kadar konup üzerine 3 lt. su ekleniyor. Kireç çökelince su süzülüp (ilk suyu kirli oluyor biraz) tekrar su konuyor. 2-3 saat kadar beklenip kireç çökelince, domateslerin kabukları olabildiğince ince soyulup derin bir kaba alınıyor ve üzerine kirecin üzerinde kalan su süzdürülüp konuyor. Bu şekilde 1 saat kadar bekletiliyor.
Bu bekleme evresi; bademleri sıcak suya koyup, biraz bekledikten sonra kabuklarını soymak için en uygun zaman.
Kireç suyundan çıkartılan domatesler iyice yıkanır. Sonra alt tarafından (sap tarafı değil) ince uçlu bir bıçakla küçük bir delik açılır ve domatesler avuç içinde yavaş yavaş patlatmadan sıkılarak, domateslerin içindeki su boşaltılır.
Derin bir çelik tencerede şeker, su ve karanfil-zencefil yarım saat kadar kaynatılır. Ben reçellerde, aşurede yani karanfil vs. baharat kullandığım zaman, bitkisel çaylar için kullanılan çelik küçük aparatları (bardağın içine sarkıtılan) kullanıyorum. Baharatları bu aparatın içine koyup, yıkayıp tencerenin içine bırakıyorum. İş bitince de alıp atması kolay oluyor.
Domatesler şerbetin içine eklenir ve 45 dakika kadar da birlikte kaynadıktan sonra limon tuzu ve limon suyunu ekleyip ocak kapatılır. Cam kavanozlarda buzdolabında saklanır.
Gökçeada'ya ait bir günbatımı fotoğrafı daha eklemek istiyorum. Gün batımı ve Semadirek Adası...

3 yorum:

Hülya YILDIRIM dedi ki...

Ne güzel yerlere gitmişsiniz Hülya Hanım. Gökçeada'ya henüz gitme fırsatım olmadı. Ama sizin fotoğraflarınızı gördükten sonra neler kaçırdığımı anlıyorum :). Ülkemizin bu güzel köşesine gidip, domates reçeli yemek istiyorum. Sizi de yanaklarınızdan öpüyorum. Sevgiler. Hülya.

Hülya YILMAZ dedi ki...

Hülya'cım umarım gidersiniz bir gün. Domates reçeli yemek için ise o kadar uzağa gitmeye gerek yok. Bize buyur.
Sevgiler,

debouquet dedi ki...

merhabalar, çinilerinizi çok beğendim tebrikler.